W styczniu zawarto porozumienie pomiędzy duńskim rządem, a innymi organizacjami, którego celem jest zabezpieczenie lokalnego rynku i ochrona pracowników zagranicznych przed dumpingiem socjalnym. Efektem ustaleń ma być powstanie i wprowadzenie nowych przepisów. Szczególnie powinny zainteresować one przewoźników, których kierowcy wykonują kabotaż lub uczestniczą w transporcie kombinowanym na terenie Danii.
Istotnym elementem wynikającym z umowy, który zostanie wprowadzony jest obowiązek zgłaszania pracowników. Za pośrednictwem elektronicznego systemu przewoźnicy będą rejestrowali delegowanych na teren Danii pracowników, którzy mają wykonywać kabotaż lub przewóz kombinowany.
Zgłoszenie delegowania i umowa o pracę, potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia, a możliwe, że nawet ewidencja przepracowanych godzin – to zbiór dokumentów, które wraz z nowymi regulacjami staną się obowiązkowym wyposażeniem ciężarówki podczas kontroli drogowej. Zatem kierowca zobowiązany będzie przestawić te dokumenty w momencie sprawdzenia przez służby duńskie.
Przewoźnicy mogą spodziewać się kar w wysokości 1340 euro za niezgłoszenie lub błędne zgłoszenie kierowcy. Znacznie wyższej kary mogą oczekiwać firmy, które nie wyrównały płacy do minimalnej stawki duńskiej. Taka sankcja zostanie naliczona na podstawie niedopłaty, ale minimalna stawka kary będzie wynosić 4700 euro.
Źródło: OCRK