Żylaki mogą być wywołane wieloma czynnikami, z których najważniejszym jest pozycja przy pracy. Najbardziej narażone są osoby prowadzący stojący lub siedzący tryb życia, mające mało ruchu, nie wykonują żadnych ćwiczeń fizycznych.
Drugim, niemniej ważnym, jest czynnik dziedziczny powodujący różnorakie zaburzenia w zakresie krążenia żylnego w obrębie kończyn dolnych. Pozostałymi są: zaburzenia budowy naczynia żylnego, zastawek żylnych, a nawet nadwaga, niewłaściwa dieta, niektóre przyjmowane leki oraz niewłaściwe obuwie.
Pamiętajmy, że obuwie i skarpetki wpływają w sposób bezpośredni na ukrwienie naszych kończyn.
Kierowcom polecane są skarpety bezuciskowe, czyli pozbawione ściągaczy. Żylaki bowiem najczęściej tworzą się na naczyniach żylnych przebiegających bezpośrednio pod skórą i dlatego są one wrażliwe na wszelkie formy, nawet niewielkiego, nacisku.
Co do obuwia, to powinno ono być luźne, jednocześnie dopasowane, nie uciskające stopy. Kierowcy powinni preferować obuwie sportowe wykonane z naturalnych surowców. Jest to bardzo przyjazne „mieszkanie” dla stopy, daje doskonały kontakt z podłożem, nie wywiera ucisku ani na części kostne, ani na części żylne.
Należy również pamiętać, by po skończonej jeździe dać nogom odpocząć. Ściągnąć buty, skarpety, w miarę możliwości wymoczyć stopy w chłodnej wodzie, zrobić sobie mały masaż zapewne obolałych nóg.
Nie powinno się również spać w skarpetach, a jeśli już jesteśmy do tego zmuszeni choćby panującym zimnem, do spania ubierajmy ciepłe wełniane skarpety, koniecznie pozbawione ściągaczy.