OD DZIŚ ZAOSTRZONE PRZEPISY W NIEMCZECH – ZA 26 KM/H ZATRZYMANE PRAWO JAZDY

OD DZIŚ ZAOSTRZONE PRZEPISY W NIEMCZECH – ZA 26 KM/H ZATRZYMANE PRAWO JAZDY

Od 28 kwietnia w Niemczech obowiązują znowelizowane przepisów ruchu drogowego StVO. Oznacza to zaostrzenie kar za blokowanie korytarza ratunkowego, niewłaściwe parkowanie czy przekraczanie dozwolonej prędkości zarówno na obszarze zabudowanym, jak i poza nim.

Najważniejsze zmiany:

Przekroczenie prędkości: Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość na terenie zabudowanym o co najmniej 26 km/godz., oprócz mandatu 80 euro i dwóch punktów karnych stracą prawo jazdy na miesiąc (51-60 km/h – 2 miesiące, pow. 61 km/h – 3 miesiące). W terenie niezabudowanym kary te wynoszą odpowiednio 95 euro i utratę prawa jazdy na miesiąc przy przekroczeniu dozwolonej prędkości o 26 km/godz.

Korytarz ratunkowy: za nieutworzenie korytarza ratunkowego oraz   za jazdę po pasie awaryjnym będzie grozić mandat w wysokości od 200 do 320 euro i 2 punkty karne i zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 miesiąca.

Jazda za pojazdami uprzywilejowanymi: kierowcy, którzy zjeżdżają na przykład z pasa awaryjnego i podążają za pojazdami uprzywilejowanymi musza się liczyć z mandatem co najmniej 240 euro, 2 punktami i miesięcznym zakazem prowadzenia pojazdów.

Ochrona rowerzystów: pojawią się nowe znaki, wskazujące zakaz wyprzedzania jednośladów przez samochody. Natomiast rowerzyści mogą jechać obok siebie, o ile nie zakłócają tym ruchu drogowego. Kierowcy wyprzedzając rowerzystów lub innych uczestników ruchu muszą zachować minimalny odstęp 1,5 m na terenie zabudowanym i 2 m poza obszarem zabudowanym.

Skręt w prawo: samochody dostawcze i ciężarówki powyżej 3,5 t w terenie zabudowanym przy skręcie w prawo nie mogą jechać szybciej niż 10 km/godz. Kto łamie ten przepis, płaci karę w wysokości 70 euro i otrzymuje jeden punkt karny. Rowerzyści mogą jechać obok siebie, o ile nie zakłócają tym ruchu drogowego.

Nieprawidłowe parkowanie: za parkowanie pojazdu w niedozwolonym miejscu, zasłaniającym np. widoczność, zamiast 15 euro trzeba będzie zapłacić 35. Za utrudnianie dojazdu straży pożarnej, zamiast 35 euro zapłacić trzeba będzie 55 euro. Za utrudnianie dojazdu służb ratunkowych – 100 euro 1 punkt karny.

Przekroczenie prędkości: Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość na terenie zabudowanym o co najmniej 21 km/godz., oprócz mandatu 80 euro i dwóch punktów karnych stracą prawo jazdy na miesiąc. W terenie niezabudowanym kary te wynoszą odpowiednio 95 euro i utratę prawa jazdy na miesiąc przy przekroczeniu dozwolonej prędkości o 26 km/godz.

Szczegóły https://www.bussgeldkatalog.org/

PODOBA CI SIĘ TEN WPIS?

    KLIKNIJ NA NASZ FANPAGE I POLUB STRONĘ!    

BĘDZIESZ NA BIEŻĄCO

Sprawdź także