SPRAWCA KARAMBOLU POD SZCZECINEM Z AKTEM OSKARŻENIA

SPRAWCA KARAMBOLU POD SZCZECINEM Z AKTEM OSKARŻENIA

Po przeszło roku Prokurator Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, do jakiej doszło w dniu 9 czerwca 2019 r. w Szczecinie na autostradzie A6,  wyniku której śmierć na miejscu zdarzenia poniosło 6 osób, tj. o czyn z art. 173 § 1 i 3 kk i inne.

W toku śledztwa ustalono, iż podejrzany (l. 35), kierował w dniu zdarzenia  ciągnikiem siodłowym marki Volvo wraz z naczepą wbrew obowiązującemu w tym dniu zakazowi poruszania się po drogach publicznych pojazdów i zespołów pojazdów o masie przekraczającej 12 ton z uwagi na trwające święto. Wiedząc, że zbliża się do zwężenia drogi spowodowanego pracami drogowymi niewłaściwie obserwował przedpole jazdy, nie zachował bezpiecznego odstępu od poprzedzających pojazdów i nie dostosował prędkości do sytuacji na drodze, wskutek czego doprowadził do zderzenia ciągnika z poprzedzającymi go pojazdami osobowymi i powstania efektu domina zderzeniowego, w którym uczestniczyło oprócz wymienionego ciągnika siodłowego 7 samochodów osobowych i  powstania pożaru pojazdów.

Na skutek przedmiotowego zdarzenia 6 osób poniosło śmierć na miejscu, a cztery kolejne osoby doznały obrażeń ciała.

Podejrzany w chwili wypadku był trzeźwy, nie był w przeszłości karany sądownie. Na wniosek prokuratora został on tymczasowo aresztowany, jednakże postanowieniem Sądu Okręgowego w Szczecinie środek ten został zamieniony na poręczenie majątkowe w kwocie 5000 zł. Po decyzji sądu wobec podejrzanego prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji połączonego z zakazem opuszczania kraju z jednoczesnym zatrzymaniem paszportu, oraz dokonał na jego mieniu zabezpieczenia majątkowego.

Za zarzucany podejrzanemu czyn grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Źródło: szczecin.po.gov.pl

Sprawdź także