ZMIANA CZASU NA LETNI – NIE ZAPOMNIJCIE O TACHOGRAFACH!

ZMIANA CZASU NA LETNI – NIE ZAPOMNIJCIE O TACHOGRAFACH!

Zwyczajowo zmiana czasu na letni następuje w ostatnią niedzielę marca. W tym roku wypada 29 marca, więc zegarki przestawiamy o godzinę do przodu z 2:00 na 3:00 w nocy z 28 na 29 marca. W związku z tym w najbliższą niedzielę będziemy spać krócej.

Kierowcy, którzy mają pojazdy wyposażone w tachografy zwłaszcza jeszcze te analogowe powinni bezwzględnie pamiętać o ich przestawieniu na właściwy czas.

W tachografach analogowych ustawianie czasu z zimowego na letni jest dość proste, gdyż teraz przestawiamy zegarek o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00). Najlepiej jest zmienić czas od razu lub w pierwszym możliwym momencie, bo później, w toku dnia pracy może to po prostu umknąć. Pamiętajmy jednak, że moment zmiany ustawień możemy sami wybrać, tzn. przestawić zegar po dojechaniu do celu i tym samym odpowiednio zaplanować moment przerwy w drodze.

Koniecznie trzeba pamiętać, że na tarczy analogowej czas od 2:00 do 3:00 będzie określony jako „brak danych”. W związku z tym warto na odwrocie wykresówki odnotować, z czego wynika taki zapis. Pozornie wydaje się, że zmiana czasu z zimowego na letni to drobna sprawa, jednak dla Inspekcji Transportu Drogowego brak jej zaznaczenia na wykresówce może okazać się podstawą do nałożenia kary na kierowcę (100 PLN za każdą wykresówkę, nie więcej niż 1000 PLN). 

Jeśli kierowca ma zamontowany w samochodzie tachograf cyfrowy, cała procedura jest o wiele prostsza, ponieważ urządzenie rejestruje dane na podstawie uniwersalnego czasu UTC (Coordinated Universal Time), bez przesunięcia czasowego lato/zima. UTC ustawia wyłącznie warsztat kalibrujący tachograf. Kierowca może dokonać drobnej korekty, ale tylko raz w tygodniu i tylko +/- 1 minutę.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO Z PODOBNYMI INFORMACJAMI?  

POLUB NASZ FACEBOOK – E-TRUCKBUS.PL 

JESTEŚMY WŁAŚNIE DLA WAS – KIEROWCÓW

Sprawdź także