26 NARUSZEŃ CZASU PRACY U JEDNEGO KIEROWCY

26 NARUSZEŃ CZASU PRACY U JEDNEGO KIEROWCY

Jazda bez karty kierowcy przez 9 godzin, przekroczenie jazdy dziennej o ponad 9 godzin, skrócenie odpoczynku dziennego o ponad 6 godzin czy skrócenie odpoczynku tygodniowego o prawie 15 godzin. To tylko niektóre naruszenia czasu pracy ujawnione przez świętokrzyską Inspekcję Transportu Drogowego podczas kontroli polskiego oraz bułgarskiego kierowcy. Obie kontrole odbyły się na drodze ekspresowej S7 w czwartek 23 lipca.

Kierowca ciężarówki polskiego przewoźnika przewoził artykuły spożywcze. Po zatrzymaniu  inspektorzy pobrali dane z karty kierowcy oraz z tachografu. Analiza porównawcza wykazała znaczne rozbieżności dotyczące rejestrowania czasu pracy przez kierowcę, a danymi zapisanymi w tachografie. Mężczyzna aż 15 razy prowadził ciężarówkę bez logowania karty w tachografie. Jak tłumaczył, chciał szybko wrócić do domu i nie zwracał uwagi na obowiązujące przepisy. Dodatkowo stwierdzono również brak aktualnych badań technicznych pojazdu.

Bez zalogowanej karty w tachografie jechał także bułgarski kierowca. W ciągu 20 dni mężczyzna dopuścił się 26 naruszeń czas pracy. Obaj mężczyźni zostali ukarani mandatami karnymi. Do momentu odebrania dziennych, min. 11-godzinnych odpoczynków, otrzymali zakazy jazdy. Konsekwencje naruszeń poniosą też przedsiębiorcy i osoby zarządzające transportem. Inspekcja Transportu Drogowego wszczęła już przeciwko nim postępowania administracyjne zagrożone karami finansowymi.

Źródło: GITD

Sprawdź także