BRUKSELA PODJĘŁA DECYZJĘ O ZAMKNIĘCIU GRANIC UNII EUROPEJSKIEJ NA 30 DNI 

BRUKSELA PODJĘŁA DECYZJĘ O ZAMKNIĘCIU GRANIC UNII EUROPEJSKIEJ NA 30 DNI 

Liderzy państw unijnych wczoraj wieczorem (17 marca) zdecydowali o zamknięciu granic zewnętrznych wspólnoty przed obywatelami państw trzecich na 30 dni. Będą też zamknięte granice Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, które choć nie są członkami Unii Eurupejskiej, to jednak należą do strefy Schengen.

Komisja Europejska wydała też wytyczne dla państw członkowskich dotyczące granic i dodała, że obecne kroki powinny zapewniać przepływ podstawowych towarów i usług.

Przywódcy państw i rządów UE poparli te wytyczne, które przewidują m.in. specjalne korytarze transportowe dla dostaw towarów oraz możliwość powrotu obywateli UE do swoich krajów tranzytem przez inne państwa UE. Podkreślono, że sektor transportu i mobilności ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia ciągłości gospodarczej. Niezbędne są więc wspólne i skoordynowane działania. Usługi transportu awaryjnego powinny mieć pierwszeństwo w systemie transportu.

Premier Morawiecki zapewnił pozostałych liderów, że Polska przygotowuje specjalne, osobne pasy dla ciężarówek na granicach oraz ułatwi tranzyt przez Polskę. Ma to się stać w ciągu najbliższych dni.

Sprawdź także