Pracownicy służb, którzy wykonują swoje obowiązki na autostradach czy drogach szybkiego ruchu, nie ukrywają że ich praca nie należy do komfortowych. Gdy kierowca ciężarówki nie zauważy „przeszkody” na czas, ma niewielkie szanse na skuteczne hamowanie. Niestety, na drogach szybkiego ruchu kierowcy często pozwalają sobie na chwilową dekoncentrację, przez co nie skupiają się w pełni na prowadzeniu pojazdu i obserwacji drogi.
Najechanie jednego pojazdu na inny na drogach ekspresowych i autostradach ma różne przyczyny. Czasami przyczyniają się do tego niekorzystne warunki pogodowe, innym razem rozproszenie uwagi kierowcy lub po prostu zwykłe gapiostwo.
Dlatego osoby, które wykonują prace drogowe, porządkowe lub zabezpieczają uszkodzone pojazdy oczekujące na naprawę, starają się wyraźnie oznakować swoje pojazdy, aby były widoczne z daleka. W miarę możliwości stosują również poduszki uderzeniowe, jednak te dodatkowe zabezpieczenia są na drogach stosunkowo rzadko spotykane.
Ostatnio tego typu incydent wydarzył się na 87. kilometrze autostrady A2 w kierunku Świecka, gdzie ciężarówka z dużą siłą uderzyła w dwa pojazdy obsługi autostrady, które zabezpieczały prace remontowe w tym rejonie.
Warto podkreślić, że tym miejscu trwa remont, a droga jest zwężona do jednego pasa ruchu. Ze wstępnych ustaleń policji ze Świebodzina, która pracował na miejscu zdarzenia wynika, że kierowca ciężarówki najprawdopodobniej nie zachował należytej ostrożności. Na miejsce zdarzenia wezwano policję, pogotowie oraz kilka zastępów straży pożarnej. Pojazdy zostały mocno zniszczone, ale na szczęście uczestnicy tego zdarzenia wyszli z niego bez szwanku.
Źródło: Policja, fot. OSP KSRG Dąbrówka Wlkp