OD 22 MAJA WE FRANCJI ZAPOMNIJ O „KOMÓRCE” I… ALKOMACIE W SAMOCHODZIE

OD 22 MAJA WE FRANCJI ZAPOMNIJ O „KOMÓRCE” I… ALKOMACIE W SAMOCHODZIE

Przekroczenie linii ciągłej, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, zignorowanie znaku Stop – za m.in. te wykroczenia drogowe popełnione na dodatek z telefonem w ręce, grozi od 22 maja we Francji zatrzymanie prawa jazdy na 72 godziny, a nawet na rok.

Weszły w życie rozporządzenia, które mają na celu zaostrzenie kar dla kierowców popełniających podwójne wykroczenie. Chodzi o sytuacje, w których prowadzący pojazd złamał przepisy drogowe w trakcie korzystania z telefonu komórkowego.

Francuski rząd będzie karać zatrzymaniem prawa jazdy tych kierowców, którzy, w momencie korzystania z telefonu złamali dodatkowo jeden z następujących przepisów:

– przekroczyli ciągłą linię,

– zignorowali znak STOP,

– nie włączyli kierunkowskazu,

– nie ustąpili pierwszeństwa pieszemu,

– przekroczyli dopuszczalną prędkość,

– wyprzedzali w sposób urągający wszelkim zasadom bezpieczeństwa.

Prawo jazdy zatrzymane zostanie wstępnie na 72 godziny. Następnie prefekt policji może podjąć decyzję o zatrzymaniu go na 6 miesięcy, a nawet na rok, jeżeli doszło do wypadku, jazdy pod wpływem alkoholu lub substancji psychotropowych.

W ramach zaostrzenia przepisów, z 6 miesięcy do nawet roku wydłużono obowiązek prowadzenia samochodu wyposażonego w blokadę alkoholową. Alternatywa taka może być zaproponowana kierowcy w zamian za zatrzymanie prawa jazdy.

Z drugiej strony zniesiono natomiast obowiązek posiadania alkomatu w pojedzie.

Źródło: www.ifrancja.fr

PODOBA CI SIĘ TEN WPIS?    POLUB NASZ FANPAGE!

Sprawdź także