Upojenie alkoholowe na poziomie ok. 3 promili wiąże się z zaburzeniami mowy, sennością i utratą kontroli własnych zachowań. W takim stanie trudno jest samodzielnie działać, a nawet wykonywać skoordynowane ruchy. Ale jak widać, są osoby, które w takim stanie decydują się wsiąść za kierownicę…
Ostatnio dyżurny z Komisariatu Policji w Kędzierzynie-Koźlu wracając z Opola, będąc w czasie wolnym od służby, zauważył na drodze krajowej nr 45 w Źlinicach jadący całą szerokością jezdni pojazd ciężarowy z naczepą. Podejrzewając, że kierujący może być nietrzeźwy, zdecydował się na wyprzedzenie i zatrzymanie zestawu.
Po otwarciu drzwi kabiny kierowcy potwierdziły się jego obawy – wyczuwalny był silny zapach alkoholu. Funkcjonariusz uniemożliwił dalszą jazdę 39-latkowi i natychmiast powiadomił policjantów z Opola.
Przybyli na miejsce mundurowi przeprowadzili badanie trzeźwości, które wykazało, że kierowca miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu.
Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Po wytrzeźwieniu musi się liczyć z bardzo poważnymi konsekwencjami, bo za przestępstwo, którego się dopuścił będzie odpowiadał przed sądem i grozi mu: pozbawienie wolności do lat 3, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej) i 15 punktów karnych.
Źródło: Policja, fot. poglądowa (Policja)