Upojenie alkoholowe na poziomie ok. 3 promili wiąże się z zaburzeniami mowy, sennością i utratą kontroli własnych zachowań. W takim stanie trudno jest samodzielnie działać, a nawet wykonywać skoordynowane ruchy. Ale jak widać, są osoby, które w takim stanie decydują się wsiąść za kierownicę…
Ostatnio taki przypadek miał miejsce w Gdyni tuż przed północą, gdzie funkcjonariusze policji podczas patrolu zauważyli zestaw, który niepewnie poruszał się po drodze, przemieszczając się od prawej do lewej krawędzi jezdni. Zaniepokojeni takim zachowaniem, policjanci postanowili zatrzymać pojazd do kontroli.
Kierującym okazał się 34-letni mieszkaniec Szydłowa. Już na pierwszy rzut oka widać było, że mężczyzna jest nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało, że miał on ponad trzy promile alkoholu w organizmie. W trakcie dalszych oględzin pojazdu, policjanci znaleźli również butelkę z alkoholem w drzwiach kierowcy.
Samochód ciężarowy został odholowany na policyjny parking, a kierowca stracił prawo jazdy i został zatrzymany w policyjnej celi.
W Kodeksie Karnym znajdziemy informacje, że kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.W razie uznania oskarżonego za winnego zarzucanego mu przestępstwa i wydania wobec niego wyroku skazującego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a minimalny okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wynosi 3 lata. Dodatkowo w razie skazania sprawcy sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Penitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 zł.
Źródło: Policja