Parkingi w Europie

Parkingi w Europie

Podróżując czy to dużym, czy małym pojazdem przychodzi moment, kiedy się trzeba zatrzymać. Jest kilka rodzajów parkingów, a tu otrzymacie krótki opis:

 

„Dzikus” – takim parkingiem nazywamy miejsce gdzie można się zatrzymać i nic poza tym. Zazwyczaj jest bez instalacji sanitarnych, bez oświetlenia i niczym poza kilkoma miejscami dla ciężarówek nie oferuje.

Czasem jednak zdarzają się porządne dzikusy z toaletami a we Francji nawet z prysznicami.

Z reguły nie jest problemem znalezienie na nich miejsca do zaparkowania i jeżeli kierowca potrzebuje absolutnego minimum na takim parkingu spokojnie odpocznie.

 

Parking na bramkach – przy poborze opłat bądź biletu na płatnych odcinkach autostrad zawsze znajdują się małe parkingi na kilka ciężarówek. Są one oświetlone, mają zaplecze sanitarne jednak w godzinach nocnych zawsze są pełne a i stanie na nich nie należy do najprzyjemniejszych chyba, że komuś nie przeszkadza hałas jaki powodują rozpędzające się pojazdy co kilka sekund.

 

Parkingi płatne – tu rozróżniamy kilka. W Niemczech zwane jako Autohofy. Związku z ogromem ich właścicieli/sieci podawanie cenniku nie jest właściwe. Jednakowoż cena przyjemności parkowania na takim waha się w okolic 10€ za dobę. W cenie czasem jest posiłek w zależności od sieci Autohofu. Na niektórych można płacić wyłącznie gotówką bądź kartą płatniczą. Rzadko na hof uznaje płatność kartami paliwowymi mimo, że na takowych zawsze znajduje się stacja paliw z prysznicem.

We Francji płatne parkingi są oświetlone, z darmowym prysznicem oraz toaletą. Płatność przechodzi przez urządzenie Telepass służące do opłaty za przejazd na autostradach i gotówką/kartą płatniczą, w tym paliwową. To samo dotyczy parkingów celnych w Calais oraz Dunkierce.

W Hiszpanii z reguły parking płatny jest ogrodzony, oświetlony z darmowym prysznicem oraz toaletą. Płatność z reguły odbywa się tylko i wyłącznie przez urządzenie Telepass. Przed zjazdem jest oznakowanie informujące o sposobie płatności.

 

Parking z pompą/CPN przy autostradzie  – jest to stacja paliw wraz z parkingiem. W zależności od miejsca różnią się ilością rajek dla kierowców.

W Niemczech i Austrii znaleźć miejsce na takim parkingu nie należy do łatwych zwłaszcza w pobliżu dużych miast oraz w godzinach porannych/późno popołudniowych/nocnych. Toalety są płatne 70 centów z czego zwracane jest 50 centów w kupnie do wykorzystania na stacji paliw bądź restauracji. Prysznice również są płatne i jeżeli jesteście przyzwyczajeni do płatności kartą zabierzcie drobne bo znajdują się za bramkami płatności 70 centów przy toaletach. Na stacji paliw kupicie przekąskę, papierosy, alkohol i czasem pamiątki.

We Francji są one oświetlone, z reguły mieści się w nich więcej, niż 30 ciężarówek. Są one darmowe, tak samo jak toalety. Często zdarzają się również darmowe prysznice. Na stacji paliw można zawsze kupić przekąskę, papierosy oraz produkty regionalne/pamiątki. Alkohol spotyka się rzadko i jest nim regionalne wino.

W Hiszpanii oraz Portugalii najczęściej trzeba zjechać z autostrady i wzdłuż niej jechać kilkadziesiąt/set metrów. Jeżeli nie ma sekcji restauracji/sklepowej to na 99% prysznica również nie znajdziecie. Toalety są bezpłatne tak samo jak parkowanie. Na stacji paliw kupicie przekąskę, alkohol, lecz z papierosami mogą być problemy. Najczęściej służą do ich sprzedaży maszyny i nie zawsze są one dostępne. Płatność wyłącznie gotówką.

Czechy/Litwa/Łotwa – miejsca w zależności od parkingu od kilku do kilkunastu. Jeżeli nie jest to naprawdę duży parking dostępne są tylko toalety oczywiście za darmo. Na stacji paliw kupicie przekąskę, alkohol i papierosy. W Czechach nawet naszego rodzime hot dogi.

Anglia – parkingu przy autostradzie zwane servisem są zawsze płatne od 10 do 30 £ w zależności od miejsca. W cenie może być, ale nie musi wliczony bon na jedzenie. Płatność uiszczamy w sklepie a nie na stacji paliw. Z reguły w grę wchodzi gotówka bądź karta płatnicza. Rzadko idzie zapłacić kartami paliwowymi. W godzinach porannych i wieczornych często ciężko z miejscem. Są to parkingi na sporą ilość ciężarówek. Toalety i prysznice darmowe. Na stacji paliw oraz w sklepie kupicie wszystko. Od alkoholu, po książce a na ubraniach kończąc.