VIDEOTOLLING I REZYGNACJA Z URZĄDZEŃ VIABOX CORAZ BLIŻEJ

VIDEOTOLLING I REZYGNACJA Z URZĄDZEŃ VIABOX CORAZ BLIŻEJ

W Sejmie przegłosowany został projekt nowelizacji Ustawy o drogach publicznych. Nowe rozwiązania czekają już tylko na podpis prezydenta.

W myśl nowych przepisów, za pobór opłat na płatnych odcinkach pozostających we władaniu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odpowiadać będzie teraz Krajowa Administracja Skarbowa, która zamierza wprowadzić videotolling na płatnych odcinkach państwowych autostrad.

Metoda ta polega na zainstalowaniu na bramkach kamer, dostarczających obraz nadjeżdżających pojazdów komputerowi, którego oprogramowanie jest w stanie odczytać ich numery rejestracyjne. Jeśli numer jest w bazie zarejestrowanych w odpowiedniej aplikacji pojazdów, szlaban otwiera się automatycznie. Podobnie dzieje się na zjeździe z autostrady.

Zgodnie z projektem ma zostać wprowadzony również nowy sposób płatności za korzystanie z dróg krajowych przez kierowców prowadzących pojazdy o DMC pow. 3,5 t.

Ustawa przewiduje, że system poboru będzie oparty o technologię pozycjonowania satelitarnego, a nie jak obecnie, o system radiowy. Nowelizacja umożliwia wprowadzenie systemu opartego na darmowej aplikacji monitorującej położenie pojazdu za pomocą urządzenia mobilnego z GPS – na przykład telefonu czy tabletu.

System mógłby więc śledzić położenie pojazdów i automatycznie naliczać opłaty, gdyby tylko wjechałyby one na płatne odcinki. Byłby więc wygodniejszy dla kierowców, którzy nie musieliby posiadać urządzenia viaBOX w kabinie.

Trudno jednak przewidzieć, kiedy te rozwiązania zaczną funkcjonować, a nieoficjalnie mówi się o początku roku 2021.

Sprawdź także