Niestety, co jakiś czas słyszymy, że pieszy lub rowerzysta znalazł się w miejscu, w którym był niewidoczny dla kierowcy ciężarówki i doszło do wypadku. Jak wiadomo „martwe pole” znajduje się w kilku miejscach koło zestawu, ale coraz więcej ciężarówek wyposażonych jest w specjalne lusterka i kamery, które mają to zjawisko ograniczyć do minimum. Z tym tylko, że ograniczyć to nie znaczy wyeliminować, a dodatkowo świadomość niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym temacie bardzo często jest niewielka. Na dodatek zazwyczaj wychodzą oni z założenia, że skoro kierowca siedzi wysoko to widzi ich lepiej niż ten z samochodu osobowego.
I właśnie kwestią, czy winnym śmiertelnego potrącenia kobiety przez kierującego śmieciarką w Częstochowie, które miało miejsce w lipcu ub.r. zajmie się sąd. A to wszystko na wniosek prokuratury, która skierowała akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który wówczas siedział za kierownicą pojazdu komunalnego.
W trakcie trwającego blisko 7 miesięcy śledztwa ustalono, że kierowca włączał się do ruchu i najechał na przechodzącą przed pojazdem kobietę, która poruszała się o kulach. Na skutek wypadku pokrzywdzona doznała poważnego urazu wielonarządowego, w wyniku którego zmarła na miejscu zdarzenia.
Sprawa jednak nie będzie należało do tych z gatunku zero-jedynkowych, gdyż na podstawie opinii biegłego ds. rekonstrukcji zdarzeń drogowych ustalono, że bezpośrednią przyczyną wypadku było nieprawidłowe obserwowanie drogi przed pojazdem przez kierującego śmieciarką. Ponadto stwierdził on, że kierowca miał pełną możliwość obserwacji, gdyż pojazd był wyposażony w specjalne lusterka, umożliwiające obserwację przedpola jazdy bezpośrednio przed kabiną. Z tym tylko, że zwrócono również uwagę na fakt, że pokrzywdzona przyczyniła się do wypadku przechodząc przez jezdnię w bardzo bliskiej odległości od śmieciarki. Również kierowca stwierdził, że kobiety nie widział.
Zarzucane oskarżonemu przestępstwo spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Źródło: Prokuratura Okręgowa w Częstochowie, fot. poglądowa (Policja)










