GRUPA „SPEED” ZATRZYMUJE NIE TYLKO ZA PRĘDKOŚĆ

GRUPA „SPEED” ZATRZYMUJE NIE TYLKO ZA PRĘDKOŚĆ

Pierwsza grupa „Speed” powstała w Komendzie Stołecznej Policji pod koniec 2018 r. Ta formuła sprawdziła się do tego stopnia, że od 19 lipca 2019 r. w każdej komendzie wojewódzkiej Policji działa grupa „Speed”, której zadaniem jest eliminowanie niebezpiecznych zachowań na drodze.

Każdego roku nadmierna prędkość jest przyczyną wielu zdarzeń drogowych, które generują ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest groźne nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse jego przeżycia. Działalność grupy „Speed” w Komendzie Stołecznej Policji dała bardzo dobre efekty, więc model ten wdrożono w całym kraju.

W tych wyspecjalizowanych zespołach służbę pełnią najbardziej doświadczeni policjanci ruchu drogowego, stale podnoszący swoją wiedzę i umiejętności prowadzenia pojazdów podczas specjalistycznych szkoleń z zakresu doskonalenia techniki jazdy. Priorytetem ich działania jest ograniczenie liczby wypadków drogowych. Mają oni do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt, w tym bardzo szybkie pojazdy, także z napędem 4×4. Radiowozy wyposażone są również w wideorejestratory.

Ich praca przynosi efekty. W okresie od 19 lipca 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. policjanci z grup „Speed” ujawnili 442 660 wykroczeń, w tym aż 308 728 związanych z przekroczeniem prędkości. 18 773 kierującym, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, zatrzymano prawo jazdy.

Drastyczne przekraczanie prędkości zazwyczaj łączy się z innymi, bardzo niebezpiecznymi zachowaniami m.in. takimi, jak wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, przejeżdżanie linii ciągłej, przejeżdżanie z dużą prędkością przez przejście dla pieszych.

Źródło: BRD KGP

Sprawdź także