Kontrola „stonogi” zakończyła się nie tylko rekordowymi mandatami, bo przewoźnikowi grozi cofnięcie licencji

Kontrola „stonogi” zakończyła się nie tylko rekordowymi mandatami, bo przewoźnikowi grozi cofnięcie licencji

Zestawy składające się z ciągnika i dwóch kontenerów zawsze były łakomym „kąskiem” dla funkcjonariuszy ITD, bo tajemnicą poliszynela jest fakt, że bardzo często są one przeciążone. Niemniej rzadko zdarza się, by na kołach było za dużo o przeszło 30 ton.

A tak akurat było w przypadku ciężarówki zatrzymanej przez funkcjonariuszy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie na drodze ekspresowej S-17 w okolicach Jastkowa.  Po zważeniu okazało się, że zestaw przewożący dwa 20-stopowe kontenery zamiast 40 ton ważył prawie aż dwa razy tyle, bo aż 74 tony. Pomimo, że zespół pojazdów wyposażony był w 8 osi, okazało się to niewystarczające gdyż dwie osie były także przeciążone.

W tym momencie już było wiadomo, że kary będą surowe, bo na przejazd takiego zestawu wymagane jest zezwolenie kat. V, którego kierowca nie posiadał oraz konieczne jest jego pilotowanie.

Swoją „cegiełkę”, co do wysokości kar dołożył również kierowca, u którego stwierdzono 16 naruszeń z czasu pracy.

W efekcie suma kar dla kierowcy, przewoźnika i zarządzającego wyniosła 51 600 złotych, ale bynajmniej nie tylko na tym kontrola się skończyła, gdyż tak poważne naruszenia będą skutkowały wszczęciem postępowania zmierzającego do cofnięcia uprawnień licencyjnych.

Źródło: WITD Lublin

Sprawdź także