Kierowca ciężarówki wyprzedzając na autostradzie ściągnął na siebie poważne kłopoty

Kierowca ciężarówki wyprzedzając na autostradzie ściągnął na siebie poważne kłopoty

Wiadomo, że sytuacje na drodze bywają różne, podobnie jak i przyczyny kontroli. Niemniej sprawą oczywistą powinien wydawać się fakt, że jak ktoś ma „coś na sumieniu”, to stara się nie rzucać w oczy, by nie zostać zatrzymany. Tym razem jednak kierowca sam niejako poprosił o kontrolę, wyprzedzając inny pojazd na autostradzie A4. Nie mógł więc być zaskoczony, gdy w związku z tym przewinieniem zatrzymał go patrol ruchu drogowego ze Złotoryi.

Wydawało się początkowo, że kontrola skończy się klasycznie, czyli mandatem w wysokości 1000 zł i 8 punktami karnymi, z tym tylko, że po sprawdzeniu w systemie okazało się, że 53-latek z województwa mazowieckiego ma wydany 3-letni sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Warto przypomnieć, że zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym, który sąd orzeka go wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w komunikacji, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Mężczyzna złamał więc przepis kodeksu uwzględniony w art. 244 kodeksu karnego dotyczący między innymi zlekceważenia zakazu prowadzenia pojazdów. Zgodnie z treścią tego artykułu za to przestepstwo grozi mu kara od pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Źródło: Policja

Sprawdź także