Obejście Węgierskiej Górki, w ramach S1 nie zostanie jednak otwarte w tym roku

Obejście Węgierskiej Górki, w ramach S1 nie zostanie jednak otwarte w tym roku

Jak podała Główna Dyrekcja Dróg i Autostrad, osiągnęło ponad 75% zaawansowania prac na 8,5-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S1 Przybędza – Milówka.

S1 Pyrzowice – Zwardoń jest elementem VI korytarza Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej. Biegnie od autostrady A1 w Pyrzowicach do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Trasa liczy 148 km, przy czym częściowo jest drogą ekspresową, a częściowo ma klasę GP (główna ruchu przyspieszonego). Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada za 136 km. Pozostałe fragmenty są w zarządzie prezydentów miast.
W realizacji jest aktualnie 55 km drogi ekspresowej S1 w woj. śląskim. To odcinki Podwarpie – Dąbrowa Górnicza (niemal 7 km), Mysłowice Kosztowy – Bielsko-Biała (cztery zadania, w sumie prawie 40 km) oraz Przybędza – Milówka (obejście Węgierskiej Górki, 8,5 km). Wartość tych inwestycji przekracza 4 mld zł. 

Umowę na wykonanie prac podpisano 10 października 2019 r. z pierwotnym terminem zakończenia umowy przypadającym 10 sierpnia 2023 r. Jednak w związku z licznymi okolicznościami, jakie napotkały wykonawcę w trakcie robót, dopuszczenie do ruchu całego odcinka S1 przewidywane jest w 2025 r.

Źródło: GDDKiA

Sprawdź także