Na wczorajszym posiedzeniu Sejmu, minister infrastruktury Dariusz Klimczak oraz wiceminister Stanisław Bukowiec przedstawili sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2023 roku, które zostało przyjęte przez Prezesa Rady Ministrów. Podczas swojego wystąpienia w Sejmie, minister Klimczak wskazał na szereg istotnych zmian, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.
W 2023 roku w Polsce zatrzymał się niepokojący trend spadku liczby najpoważniejszych wypadków drogowych, co sprawia, że kwestie bezpieczeństwa stają się jednym z priorytetów rządu. Minister zapowiedział nowelizację przepisów, z uwzględnieniem inicjatyw unijnych oraz autorskich pomysłów rządu.
Jednym z głównych elementów reformy jest wprowadzenie zasady niemożności kasowania punktów karnych za najcięższe wykroczenia, takie jak przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, wyprzedzanie mimo zakazu czy na przejściu dla pieszych. Punkty karne będą traciły ważność po roku, jednak nie będzie możliwe ich usunięcie poprzez uczestnictwo w szkoleniu.
Dodatkowo, minister ogłosił wprowadzenie limitu 0,0 promila alkoholu w organizmie dla nowych kierowców przez pierwsze dwa lata posiadania prawa jazdy, niezależnie od wieku. Wprowadzenie nowych regulacji umożliwi też zdobycie prawa jazdy kat. B już w wieku 17 lat, jednak z wymogiem towarzystwa doświadczonego kierowcy przez pierwsze sześć miesięcy. Bezwzględne więzienie będzie groziło za prowadzenie pod wpływem alkoholu, narkotyków, mimo cofniętego prawa jazdy czy złamanie sądowego zakazu jazdy.
– Pracujemy nad nowym przepisem, który ma wprowadzić możliwość zatrzymania uprawnień tym osobom, które przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych, poza obszarem zabudowanym. Obecnie istnieje taki przepis w obszarze zabudowanym, planujemy go rozszerzyć. Pracujemy też nad zaostrzeniem przepisów wobec tych, którzy nie stosują się do przepisów dotyczących zatrzymania uprawnień do kierowania pojazdami. Planujemy wprowadzić przepis, że każdy kierowca, który ma zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdami, kiedy zostanie zatrzymany i zostanie stwierdzony ten zakaz, zostanie mu zatrzymane praw jazdy na stałe – podkreślił minister Dariusz Klimczak.
W celu wzmocnienia odpowiedzialności, powołano zespół roboczy, który pracuje nad zmianami przepisów, w tym wprowadzeniem terminu „zabójstwo drogowe”. Osoby, które skrajnie naruszą prawo, będą traktowane jak sprawcy zabójstw.
Minister Klimczak zapowiedział także surowsze podejście do wykroczeń rejestrowanych przez fotoradary, eliminując możliwość zrzucenia winy na osoby zamieszkałe poza Unią Europejską. Resort infrastruktury planuje dalsze prace nad konkretnymi rozwiązaniami w tej kwestii.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury