RZUT OKA NA KOMÓRKĘ TO PRZEJECHANYCH 80 M NA DRODZE

RZUT OKA NA KOMÓRKĘ TO PRZEJECHANYCH 80 M NA DRODZE

Niedawno minęły 3 lata od ogłoszenie wyroku skazującego 30-letniego polskiego kierowcę ciężarówki za spowodowanie w Wielkiej Brytanii wypadku na karę 10 lat pozbawienia wolności.

Kierowca ciężarówki podczas zmieniania muzyki w komórce wjechał w samochód osobowy, którym podróżowały cztery osoby – kobieta i jej troje dzieci. Wszystkie osoby, które jechały osobówką poniosły śmierć na miejscu. Niestety to tragiczne zdarzenie nie podziałało ostrzegawczo na innych kierowców. Parę dni temu, bo 9 października  69-letni kierowca z 40-letnim doświadczeniem, został skazany na 52 miesiące aresztu i pięcioletni zakaz prowadzenia pojazdu po zwolnieniu. Przyczyna ta sama – używanie w czasie jazdy telefonu komórkowego, co spowodowało wjechanie ciężarówki  w samochód osobowy, którym w Ipswich podróżowała 43-letnia kobieta. Tym razem również wypadek okazał się być śmiertelny.

Badania wskazują, że jedno spojrzenie na telefon komórkowy może zająć kierowcy nawet 5 sekund. Samochód poruszający się z prędkością 50 km/h w czasie 1 sekundy przejeżdża ok. 13 m. To oznacza, że jeżeli kierowca spojrzy na telefon komórkowy – w czasie 5 sekund przejedzie ponad 65 metrów – a kierujący nim nie widzi co się dzieje na drodze! Jeśli do tego dodamy czas reakcji kierowcy (ok. 1 sekundy), to otrzymamy ok. 80 metrów – po których kierowca dopiero zacznie hamować.

Sprawdź także