ALKOHOL/TYTOŃ – LIMITY PRZEWOZU W UE

ALKOHOL/TYTOŃ – LIMITY PRZEWOZU W UE

Kierowca jeżdżący po Europie powinien mieć świadomość, że Polska jako członek Unii Europejskiej objęta jest unią celną z innymi krajami Europy, co oznacza, że towary przywożone do Polski i wywożone z niej w obrębie Wspólnoty nie są objęte cłem. Niemniej istnieją pewne ograniczenia, np. obywatele Unii mający minimum 18 lat, podróżujący w obrębie krajów UE, mogą przewozić przez granicę towary akcyzowe w ramach określonych norm.

Wyroby tytoniowe:  papierosy – 800 sztuk, cygaretki (cygara o masie nieprzekraczającej 3 gramów/sztukę) – 400 sztuk, cygara – 200 sztuk, tytoń do palenia – 1 kilogram. Napoje alkoholowe: alkohol etylowy – 10 litrów, wino i napoje fermentowane – 90 litrów, w tym wino musujące – 60 litrów, piwo – 110 litrów; produkty pośrednie – 20 litrów.

Wielu polskich kierowców jeździ na Wyspy i powinni pamiętać, że na teren UK można wwieźć towary przeznaczone tylko do użytku osobistego z opłaconą akcyzą w jednym z krajów UE w ramach wspomnianych norm ilościowych.

Od października 2011 r. obowiązują następujące limity: 800 sztuk papierosów (4 kartony), 200 cygar, 1 kilogram tytoniu, 10 litrów alkoholu spirytusowego, 90 litrów wina, 110 litrów piwa, 20 litrów wina wysokoprocentowego.

Sprawdź także