IMIGRANCI WYKRYCI NA PARKINGU W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

IMIGRANCI WYKRYCI NA PARKINGU W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej otrzymali od Policji informację o obcokrajowcach przebywających na jednym z parkingów w Czechowicach-Dziedzicach. Policjantów z kolei powiadomił jeden z kierowców ciężarówek, który zwrócił uwagę na grupę cudzoziemców.

Na miejscu funkcjonariusze zastali dwoje obywateli Turcji, dwoje obywateli Syrii oraz dwóch obywateli Iraku, którzy nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP i przebywali na terenie naszego kraju nielegalnie. Okazało się także, że jedna z kobiet jest w zaawansowanej ciąży, w związku z czym zapewniono jej natychmiastową opiekę lekarską.

Cudzoziemcy wyjaśnili, że do naszego kraju przyjechali z Rumuni, ukryci w naczepie samochodu ciężarowego, a do naczepy zostali wpuszczeni przez kierowcę pojazdu oraz nieznanego mężczyznę. Podczas postoju na parkingu kierowca kazał im opuścić naczepę pojazdu i odjechał. Wszyscy cudzoziemcy zamierzali dotrzeć do Niemiec, a za przemyt zapłacili nieznanemu mężczyźnie po około 1500 euro.

Działania podjęte natychmiast przez funkcjonariuszy, doprowadziły do ustalenia pojazdu, którym cudzoziemcy przedostali się na terytorium Polski i zatrzymania jego kierowcy, obywatela Turcji. Mężczyźnie został przedstawiony zarzut organizowania innym osobom przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom. Został on tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

Nielegalni imigranci przyznali się do przekroczenia granicy RP wbrew obowiązującym przepisom przy użyciu podstępu i dobrowolnie poddali się karze oraz złożyli wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej. Zgodnie z postanowieniem sądu do czasu rozpatrzenia wniosków o ochronę międzynarodową przebywać oni będą w ośrodkach dla cudzoziemców.

Źródło: Straż Graniczna