NIEMCY zmiana przepisów – zaświadczenia autokary – podatek VAT – transport osób

NIEMCY zmiana przepisów – zaświadczenia autokary – podatek VAT – transport osób

Pismem BMF z dnia 5 marca 2024 r. (GZ III C 3 – S 7327/21/10004:002) postępowanie certyfikacyjne- wystawianie zaświadczeń dla autokarów zostaje uchylone bez zastąpienia. W związku z tym od 1 kwietnia 2024 r. nie są już wydawane certyfikaty autobusowe. Planowana jest odpowiednia zmiana prawa w zakresie § 18 ust. 12 zdanie 2 UStG.

Podczas kontroli celnych ZOLL, nie ma prawa pobierać zabezpieczeń na poczet podatku i wymagać okazania zaświadczeń. Urząd celny i inne urzędy skarbowe otrzymały pismo BMF wcześniej. Tymczasem należało ponownie przypomnieć organom skarbowym o zmianie pisma BMF.

Aby otrzymać pismo informujące, że certyfikaty autobusowe nie będą już wydawane, należy złożyć zwykły wniosek o wydanie certyfikatu autobusowego firmy. Urzędy skarbowe odrzucają ten wniosek powołując się na rozporządzenie BMF z dnia 5.03.2024 r. List odmowny można zostawić w każdym autobusie i, jeśli to konieczne, przedstawić organom celnym.

Odpowiednie urzędy skarbowe Finanazmt Hameln-Holzminden, Fiennezmt Oranienburg i Finanzamt Cottbus odrzucają wnioski o nowe zaświadczenia.

UWAGA!!!! Urząd Nördlingen mit Außenstelle Donauwörth wystawia nadal zaświadczenia.


TaxService – VAT Consulting Nadolski sp. z o.o. sp. k.

ul. Szkolna 3 62-050 Mosina

tel. +48 515608211

taxservice@nadolski.eu  vat@nadolski.eu

UWAGA!!! nowa strona internetowa: www.nadolski.eu

Sprawdź także