Zgodnie z art. 53 ust. 1 kodeksu drogowego pojazdem uprzywilejowanym jest samochód straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, policji, jednostki ratownictwa chemicznego, Straży Granicznej, UOP, Żandarmerii Wojskowej i Wojskowych Służb Informacyjnych oraz Służby Więziennej. W tej samej ustawie czytamy, że: „Jeśli pojazd jest używany w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego, na podstawie zezwolenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, może stać się pojazdem uprzywilejowanym”. Chodzi tu np. o samochód pogotowia gazowego.
Natomiast uczestnicy ruchu są zobowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne zjechanie z drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. Niezastosowanie się do tego nakazu grozi mandatem karnym oraz punktami karnymi. Niestety, jak pokazuje przypadek w Ustroniu, takie zdarzenia kończą się również tragicznie.
Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że pojazd Pogotowia Gazowego wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle z włączonymi sygnałami uprzywilejowania, gdzie doszło do zderzenia z ciężarówką. W efekcie kierowca osobówki poniósł śmierć na miejscu, a jego pasażer i kierujący samochodem ciężarowym zostali przewiezieni do szpitala celem udzielenia pomocy medycznej.
Na miejscu wypadku pracowali funkcjonariusze policji z różnych pionów, w tym kryminalnego, ruchu drogowego oraz prewencji. Czynności związane z oględzinami miejsca zdarzenia nadzorował prokurator. Okoliczności oraz szczegółowy przebieg zdarzenia będą przedmiotem prokuratorskiego śledztwa.
Źródło: Policja